skip navigation

Developmental Coaches

2007 District 1 Jerry Phelps - Cornell
  District 2 Dave Bellile - Tomahawk
Chad Wusterbarth - Oconto
  District 3 Doug LeClair - LaCrosse
Rollin Opelt - Neillsville
  District 4 Louie Zellner - Luxemburg-Casco Youth
Scott Schaffer - Oshkosh Youth Club
  District 5 Jimmy Wolf - Darlington
Ted Pittz - Mineral Point
  District 6 Steve Hensel - Elkhorn Wrestling Club
Kevin Bird - Burlington wrestling Club
  District 7 Ed Vis - West Allis Wrestling Club
Brian DeGeorge - West Allis Wrestling Club
2008 District 1 Kyle Balts, Shell Lake
Ron Tahtinen, Northwestern
  District 2 Keith Long - Coleman
Jeff Krueger - Crandon
  District 3 Jim Hauschildt - Ellsworth
Bill Hannah - Viroqua
  District 4 Steve Engelland - Neenah
Matt Verbeten - Wrightstown
  District 5 John Troxel - Riverdale
Chris Lull - Blue River
  District 6 Wade Roberts - Campbellsport Wrestling Club
Jason Allen - Lake Geneva Wrestling Club
  District 7 Rudy Ruiz - City Kids Wrestling Club
Greg Miller - Milwaukee All Star Wrestling Club
2009 District 1 Brian Keller, New Richmond
Nick Elwood, Clear Lake
  District 2 Josh Greetan, Peshtigo
Scott Nemmetz, Manawa
  District 3 Scott Guenther, Blair Taylor
Tom Markwardt, Blair Taylor
  District 4 Scott Kluever, Kaukauna
Brad Baker, Freedom
  District 5 Brad Owens, Advance
Ron Pieper, Stoughton
  District 6 Jim Lorang, Cambridge
Jeff Markham, Whitewater
  District 7 Chuck Werner, West Allis Wrestling Club
Shelley Werner, West Allis Wrestling Club
2010 District 1 Bret Blackman - New Richmond
Dennis Malecek - St. Croix Central
  District 2 Matt Bernier - Crivitz
Todd Schoenherr - Stratford
  District 3 John Burns - La Crosse
Todd Braun - Wisconsin Dells
  District 6 Doug Clark - Beloit Turner Youth & Middle School
Randy Roehl - Johnson Creek Youth
  District 7 Mike Howard - Whitnall
R'Mandel Cameron - Beat the Streets/City Kids
2011 District 1 Pete Kelly - St. Croix Falls
Mile Nilssen - Superior
  District 2 Ryan Martinovinci - Merrill
Greg Heiden - Edgar
  District 3 Eric Torkelson - Adams Friendship
Jordan Crass - Eau Claire
  District 6 Shane Zahn - Whitewater
Danny Gonzalez - Delevan-Darien
2012 District 1 John Griffith - Spooner
Pete Hopke - Shell Lake
  District 2 Shawn Hughes - Antigo
Steve Dahlke - Edgar
  District 4 Dan Laurent - Freedom
Scott Gille - Bay Port
  District 5 Rod Mueller - River Valley
Dan Phelan - Dodgeville
  District 6 Eric Schalk - Lomira
  District 7 Mike Brown - Pewaukee
Ed Vis - West Allis
2013 District 3 Brian Brooks - Sparta
Jeff Fitzwilliams - Wisconsin Dells
  District 4 Brian Bogucki - Pulaski
John Hestettler - Chilton
  District 5 Matt Leonard - Sugar River Wrestling Club
Jeremy Krantz - Sugar River Wrestling Club
  District 6 Randy Dusing - Mukwonago
Rich Shmauz - Horicon
2014    
  District 4

Dennis Giaimo - Appleton North
Jeff Kluever - Kaukauna