skip navigation

Conference Champions

2004 Conference Champions

Conference School Coach
Badger North Waunakee Rich Hellenbrand
Badger South Stoughton Bob Empey & Dan Spilde
Bay Pulaski John Matczak & Terry Manning
Big Eight-Duals Janesville Craig Bill O'Leary
Big Eight-Tournament Janesville Parker Ron Cramer
Big Rivers Hudson Jim LaBrosse
Capital Columbus James Halvorson
Central Lakeshore Ozaukee Jerry Hoffman
Central Wisconsin Weyeauwega-Fremont Tim Portratz
Classic Eight Hartland Arrowhead John Mesenbrink
Cloverbelt Stanley-Boyd Jay Thorpe
Coulee West Salem-Bangor Ken Spratz
Dairyland Independence-Gilmanton BarrySchmitt
Dunn-St. Croix Boyceville Jamie Olson
East Central Flyway-Lakes Ripon Mark Bradley
East Central Flyway-Rivers Lomira Dave Meyer
Eastern Wisconsin Campbellsport Mark Peterson
Fox River Valley Manitowoc Dennis Kosloski
Fox Valley Association Neenah Dave McCarthy
  Kaukauna Jeff Matczak
Greater Metro West Allis Central Jason Stromberg
Heart O' North Chetek Brian Chuchwar
  Ladysmith Scott Martino
Lakeland-East Shell Lake Jim Campbell
Lakeland-West St. Croix Falls Dan Clark
Lakeshore Wilmot Union John Watson
  Waterford Henry Agallar
Lumberjack Medford Tran Brooks
Marawood - Duals Stratford Kane Krummel
  Auburndale Butch Myhre
  Pittsville Dan Hahn
Marawood - Tournament Stratford Kane Krummel
Marinette & Oconto Coleman Kevin Casper
Middle Border Ellsworth Jack Radabaugh
Milwaukee City-Tournament Milwaukee Custer Ben Tomes
Milwaukee City-Duals Milwaukee Hamilton Craig Belcher
Mississippi Valley Sparta Lyle Blum
North Shore Port Washington Eric Burke
Northern Lakes Hurley Chad Brakke
Olympian Writestown Bill Verbeten
Packerland Luxemburg-Casco Bob Berceau
Parkland Slinger Chris Graziano
Rock Valley Broadhead Tim Colden
Scenic Bluffs-Ridge &Valley Cashton Chad Powell
Six Rivers Sugar River Ken Engelke
South Central Lodi Jack Reinwand
Southeast Muskego Ted Price
Southern Lake East Troy Mike Weygand
Southwest Wisconsin Mineral Point Scott Schmitz
SWAL 1 Cuba City Bob Hahn
SWAL 2 Mineral Point Scott Schmitz
Trailways-Duals Dodgeland Robert Sweeney
Trailways-Tournament Montello Chuck Harsh
Trailways-Overall Montello Chuck Harsh
  Dodgeland Robert Sweeney
  Deerfield Brett Fankhauser
Valley 8 Freedom Mike Buechler
Wisconsin Little Ten Hartford Union Don Kreuser
Wisconsin Valley Wisconsin Rapids Lewie Benitz and Scott Benitz
Woodland Cudahy Quinn Elliott
WIAC (NCAA) UW LaCrosse Tim Fader
Lake Michigan (NCAA) Milwaukee School of Engineering (MSOE) Kevin Morin

2008 Conference Champions

Badger North Deforest Mark Hemauer
Badger South Stoughton Bob Empey & Dan Spilde
Bay Luxemburg-Casco Bob Berceau
Big Eight Tournament Janesville Parker Ron Kramer
Big Eight Duals Beloit Memorial Jason Glodowski
Big Rivers Dual & Invite Hudson Chris Hansen
Capital Lodi Chris Persike
Central Lakeshore Random Lake Matt Vandenbush & Mike Mueller
Central Wisconsin -Tourny Manawa Mitch Patri
Classic Eight - Tournament Hartland Arrowhead John Mesenbrink
Classic Eight - Duals Hartland Arrowhead John Mesenbrink
Cloverbelt Duals Mosinee Kyle Olund
Cloverbelt Tournament Neillsville Jack Hammond
Coulee Westby Colin Green
Dairyland Blair-Taylor Ned Laughery
Dunn-St.Croix/Big Rivers Boyceville Jamie Olson
Eastern Valley Waupaca Ben Selsing
Eastern Wisconsin Sheboygan Falls Fred Brown
Flyway Laconia Pat Coffeen
Fox River Classic Ashwaubenon Jody Vanlaanen
Fox Valley Kaukauna Jeff Matczek
Greater Metro-Tournament West Allis Central Jason Stromberg
Greater Metro- Duals Brookfield East Bud Sines
Heart O'North Ladysmith
Chetek/Prairie Farm
Scott Martino
Bob Olson
Lakeland - East Shell Lake Jim Campbell
Lakeland - West Clear Lake Darin Anderson
Lakeland Tournament Clear Lake Darin Anderson
Lakeshore Westosha Central
Wilmot Union
Bill Watson
John Watson
Lumberjack Tomahawk Bob Skubal & Bob Garrou
Marawood - Duals Pittsville Dan Hahn
Marawood - Tournament Edgar Al Nowak
Marinette & Oconto Coleman Kevin Casper
Middle Border Ellsworth Jack Radabaugh
Midwest Classic Heritage Christian Paul Havel
Milwaukee City - Duals Milwaukee Bradely Tech Craig Bevilacqua
Milwaukee City Tournament Milwaukee Bradely Tech Craig Bevilacqua
Mississipi Valley Tomah Jeff VonHaden
North Shore Port Washinton Angelo La Rosa
Northern Lakes Wabeno John Twardoski
Packerland Sturgeon Bay/Sevastopol Paul Shefchik
Ridge & Valley DeSoto
North Crawford
Weston
Steve Nickelotti
Pete Hady
Scott Parrish
Rock Valley Evansville/Albany Rob Kostroun
Scenic Ridge and Rivers New Lisbon Brian Slater
Six Rivers River Ridge/Cassville Joe Langmeier
South Central Adams Friendship Shawn Groshek
Southeast Tournament Muskego Ted Price
Southeast - Duals Muskego Ted Price
Southern Lakes Milton Pat Jauch, Matt Werner
Southwest River Valley Jamie Hegland
SWAL Mineral Point Scott Schmitz
Trailways Deerfield Brett Frankhauser
Wisconsin Little Ten Duals Hartford Steve Best
Wisconsin Little Ten Tournament Hartford Steve Best
Wisconsin Valley Wausau West Dan Hein
Woodland Pewaukee Ed Kurth
WIAC (NCAA) UW-La Crosse Dave Malecek
Northern Wis Athletics Lakeland Pete Rogers

2009 Conference Champions

Badger North Deforest Mark Hemauer
Badger South Stoughton Bob Empey & Dan Spilde
  Milton Pat Jauch & Matt Werner
Bay Seymour Kieth Swett & Mark Schmoll
Big Eight Tournament Janesville Parker Ron Kramer
Big Eight Duals Sun Prairie Jim Nelson
Big Rivers Hudson Chris Hansen
Capital North Lodi Chris Persike
Capital South Marshall Doug Springer
Central Lakeshore Random lake John Hatfield
Central Wisconsin Bonduel Chris Rank
Classic Eight Tournament Mukwonago John Wierzbicki
Classic Eight Duals Arrowhead John Messenbrink
Cloverbelt Duals Cadott Joshua Spaeth
  Neillsville Scott Bryant
Cloverbelt Tournament Cadott Josh Spaeth
Coulee Arcadia Carl McKeeth
Dairyland Whitehall Ernest Peterson
Dunn-St.Croix/Big Rivers Boyceville Jamie Olson
Eastern Valley Freedom Mike Buechler
  Waupaca Ben Selsing
Eastern Wisconsin Kewaskum Dennis Aupperle
Flyway Horicon Jeff Behrens
Fox River Classic Ashwaubenon Jody VanLaanen
Fox Valley Kaukauna Jeff Matczek
Greater Metro-Tournament Brookfield East Bud Sines
Greater Metro- Duals Brookfield East Bud Sines
  Hamilton Doug Pulvermacher
  West Allis Central Jason Stromberg
Great Northern Mosinee Kyle Olund
Heart O'North Chetek/Prairie Farm Robert Olson/Steve Schaaf
Lakeland East Shell Lake Jim Campbell
Lakeland West Clear Lake Darin Anderson
Lakeland Tournament Clear Lake Darin Anderson
Marawood Edgar Al Nowak
Marinette & Oconto Coleman Kevin Casper
Middle Border Ellsworth Jack Radabaugh
Midwest Classic St. John's Military Academy Greg Hyland
Milwaukee City Duals Bradley Tech Craig Bevilacqua
  Bay View Jeff Geil
Milwaukee City Tournament Bradley Tech Craig Bevilaqua
Mississipi Valley Tomah Jeff Von Haden
North Shore Port Washington Angelo La Rosa
Northern Lakes Wabeno John Twardoski
Olympian Wrightstown Bill Verbeten
Packerland Sturgeon Bay Paul Shefchik
Ridge & Valley/Scenic Bluffs/Six Rivers New Lisbon Brian Slater
Rock Valley Evansville/Albany Rob Kostroun
South Central Adams-Friendship Shawn Groshek
Southeast Tournament Muskego Ted Price
Southeast Duals Muskego Ted Price
Southern Lakes Delevan-Darien Craig Lodahl
Southwest River Valley Jamie Hegland
SWAL Mineral Point Scott Schmitz
Trailways Oshkosh Lourdes Jamie Zemke
Wisconsin Little Ten Hartford Union Steve Best
Wisconsin Valley Wisconsin Rapids Scott Benitz
  Wausau West Dan Hein
Woodland Pewaukee Ed Kurth
WIAC (NCAA) UW-La Crosse Dave Malecek
Northern Wrestling Assoc. Lakeland Pete Rogers

2017 Conference Champions

Badger North Sauk Praire Scott Smith
  Waunakee Mark Natzke
Badger South Stoughton Dan Spilde/Bob Empy
Bay Green Bay United Kenneth Arbour/Josh Murnane
Big East Random Lake John Hatfield
Big Eight Tournament  Sun Prairie Jim Nelson
Big Eight Duals Sun Prairie Jim Nelson
Big Rivers  Hudson Chris Hansen
Capital – North Lodi Chris Persike
Capital – South  Sugar River Peter Swenson
Central Wisconsin Shiocton Eric Clausen
  Weyauwega-Fremont Tim Potratz
Classic Eight – Tournament Mukwonago Jon Wierzbicki
Cloverbelt  Neillsville/Greenwood-Loyal Scott Bryant
Coulee Viroqua Eric Anderson
Dairyland Blair-Taylor Ned Laughery
Dunn-St.Croix Spring Valley/Elmwood Carter Turner
East Central Campbellsport Mark Peterson
Eastern Wisconsin Two Rivers Paul Gehrke
Fox River Classic Pulaski Ryan Deprey
Fox Valley Kaukauna Jeff Matczek
Greater Metro – Tournament Menomonee Falls Jim McMahon
Greater Metro – Duals  Menomonee Falls Jim McMahon
Great Northern Medford Brandon Marcis
Heart O’North Barron Darryl Stephens
Lakeland – Tournament  Clear Lake Clear Lake
Lakeland – Duals  East – Cornell/Gilman Greg Sonnentag
  West – Clear Lake Darren Anderson
Marawood Stratford Joe Schwabe
Marinette & Oconto Coleman Kevin Casper
Metro Classic Kenosha Christian Life Tim Pinter/Lino Martinez
Middle Border Ellsworth Mark Matzek/Adam Shelley
Midwest Classic Kenosha Christian Life Tim Pinter
Milwaukee City – Tournament Milwaukee Bradley Tech Shane Kennelly
Milwaukee City – Duals  Milwaukee Bradley Tech Milwaukee Bradley Tech
Mississipi Valley Holmen Jason Lulloff
North Eastern Luxemberg-Casco Chas Treml
North Shore Port Washington Angelo LaRosa
Northern Lakes Crandon Jeff Lehman
Packerland Southern Door  Jerry Englebert
Ridge & Valley - Duals Ithica/Weston Ithica/Weston
Rock Valley – North Evansville-Albany Rob Kostroun
Rock Valley – South  Beloit Turner Matt Bright/Matt Ries
Scenic Bluffs – Duals Brookwood Chad Ottum
Scenic Ridge & Rivers Brookwood Chad Ottum
South Central Wautoma/Wild Rose Ian Zertler
Southeast – Tournament Oak Creek Matt Sommerville
Southeast – Duals  Oak Creek Matt Sommerville
Southern lakes – Tournament Elkhorn Ken Reynolds
Southern Lakes – Duals  Elkhorn Ken Reynolds
Southwest Wisconsin – Duals  Lancaster Brad Sturmer
  River Valley Pat Mahoney/Curtis Fiedler
SWAL Fennimore Chad Steldt
Trailways Johnson Creek  Matt Dressel
Wisconsin Flyway Lomira Dave Meyer
Wisconsin Little Ten Slinger Chris Graziano
Wisconsin Little Ten – Duals Slinger Chris Graziano
Wisconsin Valley Marshfield Jackson Hein
Woodland – Tournament Pewaukee Pewaukee
Woodland – Duals  Pewaukee Ed Kurth
WIAC (NCAA) UW La Crosse Dave Malecek