skip navigation

WI Team State Champion Coaches

1992 Div 1 Roger Wendorf Merrill
  Div 2 Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  Div 3 Robert Miller Riverdale
  WISSA Bill Young Waukesha Catholic Memorial
1993 Div 1 Roger Wendorf Merrill
  Div 2 Bill Wahlquist Baldwin-Woodville
  Div 3 Jerry Wagner Athens
  WISSA Don & Val Zemke Oshkosh Lourdes
1994 Div 1 Greg Aprahamian Muskego
  Div 2 Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  Div 3 Jerry Wagner Athens
  WISSA Don & Val Zemke Oshkosh Lourdes
1995 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Ron Mueller Nekoosa
  Div 3 Jerry Wagner Athens
  WISSA Bill Young Waukesha Catholic Memorial
1996 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  Div 3 Gregg Eldred Boyceville
1997 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Mike Buechler Freedom
  Div 3 Robert Miller Riverdale
  WISSA John Wissing La Crosse Aquinas
1998 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Reinwand Lodi
  Div 3 Jeff DeLorme Bonduel
1999 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  Div 3 Bill Verbeten Wrightstown
  WISSA John Wissing La Crosse Aquinas
2000 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Radabaugh Ellsworth
  Div 3 Kevin Casper Colman
  WISSA   Milwaukee Lutheran
2001 Div 1 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Bob Berceau Luxemberg Casco
  Div 3 Ed Lenard Cadott
2002 Div 1 Bob Johnson Milton
  Div 2 Bob Berceau Luxemberg Casco
  Div 3 Scott Schmitz Mineral Point
2003 Div 1 Lewie & Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Bob Berceau Luxemberg Casco
  Div 3 Scott Schmitz Mineral Point
2004 Div 1 Lewie & Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Reinwand Lodi
  Div 3 Rick Samualson Iowa Grant
2005 Div 1 Lewie & Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Bob Berceau Luxemburg Casco
  Div 3 Bill Verbeten Wrightstown
2006 Div 1 Lewie & Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Bob Berceau Luxemburg Casco
  Div 3 Bill Verbeten Wrightstown
2007 Div 1 Lewie & Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Radabaugh Ellsworth
  Div 3 Scott Schmitz Mineral Point
    Ed Lenard Cadott
2008 Div 1 Dan Hein Wausau West
  Div 2 Chris Persike Lodi
  Div 3 Scott Schmitz Mineral Point
2009 Div 1 Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Radabaugh Ellsworth
  Div 3 Scott Schmitz Mineral Point
2010 Div 1 Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Magnin Oconto Falls
  Div 3 Kevin Casper Coleman
2011 Div 1 Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Jack Radabaugh Ellsworth
  Div 3 Kevin Casper Coleman
2012 Div 1 Scott Benitz Wisconsin Rapids
  Div 2 Bob Berceau Luxemburg-Casco
  Div 3 Kevin Casper Coleman
2013 Div 1 Troy Fabry Wausau West
  Div 2 Bob Berceau Luxemburg-Casco
  Div 3 Brad Sturmer Lancaster
2014 Div 1 Jeff Matczak Kaukauna
  Div 2 Chad Steldt Ellsworth
  Div 3 Kevin Casper Coleman
2015 Div 1 Jeff Matczak Kaukauna
  Div 2 Justin Lancaster Freedom
  Div 3 Carter Turner Spring Valley/Elmwood
2016 Div 1 Jeff Matczak Kaukauna
  Div 2 Mark Matzek/Adam Sheley Ellsworth
  Div 3 Chad Steldt Fennimore
2017 Div 1 Jeff Matczak Kaukauna
  Div 2 Mark Matzek/Adam Sheley Ellsworth
  Div 3 Joe Schwabe Stratford
2018 Div 1 Bob Empey/Dan Spilde Stoughton
  Div 2 Chas Treml Luxemburg-Casco
  Div 3 Joe Schwabe Stratford