skip navigation

WI District Coaches of the Year

Year District Coach School
1984 1 Gary Zauft Clear Lake
  2 Jerry Wagner Athens
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 Dan Hein Sevestopol
  5 Al Bauman Mineral Point
  6 Dave Rohrer Waupon
  7 Duffy Brelsford Port Washington
  8 Bernie Prutz & Bob Raczek Stevens Point Pacelli
1985 1 Don Hartman Osceola
  2 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 Scott Phillips Green Bay West
  5 Francis McCauley Richland Center
  6 Andy Marks Hartland Arrowhead
  7 Barry Bernstein Germantown
  8 Randy Dammon La Crosse Aquinas
1986 1 Bill Wahlquist Baldwin Woodville
  2 Fred Lehrke D.C. Everest
  3 Dave Rudrud Holmen
  4 Jerry Robers Sheboygan Falls
  5 Al Bauman Mineral Point
    Vern Pieper Stoughton
  6 Don Kreuser Hartford
  7 Bob Spicuzza Milwaukee Washington
  8 Randy Dammon La Crosse Aquinas
1987 1 Merle Richter Bloomer
  2 Roger Wendorf Merrill
  3 Dave Rudrud Holmen
  4 Steve Belknap Freedom
  5 Vern Pieper Stoughton
  6 John Stockowitz East Troy
  7 Manfred Markham Kenosha Bradford
  8 Randy Dammon La Crosse Aquinas
1988 1 Jim Campbell Shell Lake
  2 Joe Kind Pulaski
  3 Ernie Brodsky Melrose Mindoro
    Scott Zurfluh Sparta
  4 Larry Marchionda Fond du Lac
  5 Vern Pieper Stoughton
  6 Don Krueser Hartford
  7 Duane Huth Racine Case
  8 Randy Dammon La Crosse Aquinas
1989 1 Lindy Johnson St. Croix Central
  2 Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  3 Barry Schmitt Independence
  4 Tom Brown Sheboygan North
  5 Ken Manning Lancaster
  6 Don Kruesser Hartford
  7 Ken Warren Shorewood
  8 Bill Philipson Milwaukee Pius
1990 1 Keith O'Donnell St. Croix Falls
  2 Roger Wendorf Merrill
  3 Mike Bird La Crosse Central
  4 Stan Yazawa Denmark
  5 Wayne Bruno Sauk Prairie
  6 Don Kreuser Hartford
  7 Jim Hauerwas Oak Creek
  8 Don & Val Zemke Oshkosh Laurdes
1991 1 Keith O'Donnell St. Croix Falls
  2 Jerome Wagner Athens
  3 Bill Lockington Arcadia
  4 Larry Marchionda Fond du Lac
  5 Dennis Wirth Darlington
  6 Don Krueser Hartford
  7 Andy Fenderson Racine Park
  8 Bill Young Waukesha Catholic Memorial
1992 1 Tim Raymond Medford
  2 Jerry Wagner Athens
  3 Bill Lockington Arcadia
  4 Dan Peterson New London
  5 Robert Miller Riverdale
  6 Gary Egan Marshall
  7 Ken Heine Waukesha South
  8 Bill Young Waukesha Catholic Memorial
1993 1 Bill Wahlquist Baldwin-Woodville
  2 Jerry Wagner Athens
  3 Mike Montgomery Sparta
  4 Larry Marchionda Fond du Lac
  5 Parker Vivoda Middleton
  6 Gerald Marking Campbellsport
  7 Ken Heine Waukesha South
  8 Don & Val Zemke Oshkosh Lourdes
1994 1 Gregg Eldred Boyceville
  2 Jerry Wagner Athens
    Eric Lehrke D.C. Everest
  3 Ron Mueller Nekoosa
  4 Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  5 Bob Hahn Cuba City-Soutwestern-Benton
  6 Dave Dresen Montello
  7 Greg Aprahamian Muskego
  8 Don & Val Zemke Oshkosh Lourdes
1995 1 Dave Gerber/Bob Olson Cameron
  2 Ron Mueller Nekoosa
    Jerry Wagner Athens
    Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  3 Dave Rudrud Holmen
  4 Bill Verbeten Wrightstown
  5 Scott Schmitz Mineral Point
  6 Bob Johnson Milton
  7 John Quinlan Whitnall
  8 Don & Van Zemke Oshkosh Lourdes
1996 1 Gregg Eldred Boyceville
  2 Kevin Casper Coleman
  3 Dave Brandvold River Falls
  4 Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  5 Jack Reinwand Lodi
  6 Bob Johnson Milton
  7 Jim Hauerwas Oak Creek
  8 Greg Flees Stevens Point Pacelli
  9 Greg Lonning UW-La Crosse
1997 1 Ed Lenard Cadott
  2 Jeff DeLorme Bonduel
  3 Dave Brandvold River Falls
  4 Mike Buechler Freedom
  5 Robert Miller Riverdale
  6 Luke Francois Waterford
  7 John Mesenbrink Waukesha West
  8 John Wissing LaCrosse Aquinas
  9 Dave Novickis Lawrence University
1998 1 Jim Richie Chetek
  2 Jeff DeLorme Bonduel
  3 Dave Branvold River Falls
  4 William Verbeten Wrightstown
  5 Jack Reinwand Lodi
  6 Todd Sobrilky Beaver Dam
  7 Ed Kurth Milwaukee Pulaski
  8 Greg Flees Stevens Point Pacelli
  9 Chris Walter UW Platteville
1999 1 Bob Erickson Cumberland
  2 Dan Hein Wausau West
    Lewie Benitz Wisconsin Rapids
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 William Verbeten Wrightstown
    Emil Kuhn Luxemburg-Casco
  5 Scott Schmitz Mineral Point
  6 Don Kreuser Hartford
  7 Ken Heine Waukesha South
  8 John Wissing La Crosse Aquinas
  9 David Novickis Lawrence University
2000 1 Ed Lenard Cadott
  2 Kevin Casper Colman
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 Jeff Matczak & Steve McDaniel Kaukauna
  5 Dan Spilde & Bob Empy Stoughton
  6 Bob Kopecky West Bend West
  7 John Jacobs West Allis Central
  8 Jay Yenter Stevens Point Pacelli
  9 David Novickis Lawrence University
2001 1 Ed Lenard Cadott
  2 Joe Schwabe Stratford
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 Charles Lulloff Kiel
  5 Dan Spilde & Bob Empy Stoughton
  6 John Watson Wilmont West
  7 John Jacobs West Allis Central
  8 Tim Fader UW La Crosse
2002 1 Karl Walters Stanley Boyd
  2 Paul Needham Marshfield
  3 Tom Miller Mauston
  4 Bill Verbeten Wrightstown
  5 Scott Schmitz Mineral Point
  6 Bob Johnson Milton
  7 Jason Stromberg West Allis Central
  8 Kevin Morin MSOE
2003 1 Jamie Olson Boyceville
  2 Eric Lehrke D.C. Everest
  3 Lyle Blum Sparta
  4 Bob Berceau Luxemberg Casco
    Don Hale Winneconne
  5 Scott Schmitz Mineral Point
  6 Mark Peterson Campbellsport
  7 Jason Stromberg West Allis Central
    Ben Tomes Milwaukee Custer
  8 Kevin Morin MSOE
2004 1 Scott Martino Ladysmith
  2 Scott Arneson Merrill
  3 Dave Rudrud Holmen
  4 Dave McCarthy Neenah
  5 Mel Dow Prairie du Chien
  6 John Mesenbrink Hartland Arrowhead
  7 Jim Hauerwas Oak Creek
  8 Willie Myers U.W. Whitewater
2005 1 Jim Campbell Shell Lake
  2 Lewie & Scott Benitz Wisconsin Rapids
  3 Eric Anderson Viroqua
  4 Scott Clough Appleton North
  5 Jack Reinwand Lodi
  6 Jeff Bahrens Horicon
  7 Kent Morin Wauwatosa West/East
  8 Bret Corner Concordia University
2006 1 Jamie Olson Boyceville
  2 Scott Arneson Merrill
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 William R Verbeten Wrightstown
  5 Robert Wozniak Verona
  6 Steve Leurquin Cambridge
  7 Jim McMahon Menomonee Falls
  8 Jim Koch Kenosha
2007 1 David Klass Northwood
  2 Eric Lehrke DC Everest
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 Bill Verbeten Wrightstown
  5 Chris Persike Lodi
  6 Andy Trudell Mukwonago
  7 Ed Kurth Pewaukee
  8 Pete Rogers Lakeland College
2008 1 Darin Anderson
Chris Hansen
Clear Lake
Hudson
  2 Dan Hein Wausau West
  3 Eric Anderson Viroqua
  4 Jeff Matczak Kaukauna
  5 Jamie Hegland
Chris Persike
River Valley
Lodi
  6 John Messenbrink Hartland Arrowhead
  7 Angelo La Rosa Port Washington
  8 Jim Koch UW Parkside
2009 1 Chris Hansen Hudson
  2 Kevin Casper Coleman
  3 Carl McKeeth Arcadia
  4 Keith Swett
Mark Schmoll
Seymour
  5 Bob Empey
Dan Spilde
Chris Persike
Scott Schmitz
Stoughton
Stoughton
Lodi
Mineral Point
  6 Jeff Behrens Horicon
  7 Ed Kurth Pewaukee
  8 Peter Rogers
Dave Novickis
Lakeland College
Lawerence University
2010 1 Jeremy Peery Bruce
  2 Kevin Casper Coleman
  3 Brian Slater New Lisbon
  4 Chris Gennrich
Jeff Matczak
Hortonville
Kaukauna
  5 Scott Schmitz Mineral Point
  6 Patrick Jauch
Matt Werner
Milton
Milton
  7 Craig Belcher Milwaukee Hamilton
  8 Jim Koch
Kevin Morin
Peter Rodgers
Mario Trafficante
UW-Parkside
Milw. School of Engineering
Lakeland College
Milw. School of Engineering
2011 1 Chris Hansen Hudson
  2 Kevin Casper Coleman
  3 Jack Radabaugh Ellsworth
  4 Paul Gehrke Two Rivers
  5 Scott Smith Sauk Prairie
  6 John Mesenbrink Arrowhead
  7 Joel Dutton Tremper
  8 Kevin Morin Milw. School of Engineering
2012 1 Darin Anderson Clear Lake
  2 Kevin Casper Coleman
  3 Carter Turner Spring Valley
  4 Paul Gehrke Two Rivers
  5 Brad Sturmer Lancaster
  6 Jade Gribble
Dave Meyer
Burlington
Lomira
  7 Craig Bevilacqua Bradley Rech
  8 Brett Corner Concordia
2013 1 Isaac Lundquist Cumberland
  2 Scott Arneson Merrill
  3 Jacob Larson Sparta
  4 Brad Shefchick Bay Port
  5 Scott Smith Sauk Prairie
  6 Shane Koehl Badger
  7 Kent Morin Wauwatosa East/West
  8 Tim Fader UW Whitewater
2014 1 Carter Turner Spring Valley/Elmwood
  2 Troy Ostrowski Wittenberg-Birnamwood
  3 Chad Steldt Ellsworth
  4 Jeff Matczak Kaukauna
  5 Jim Nelson Sun Prairie
  6 Sam Rugg Westfield
  7 Jon Nelson West Allis Central
  8 Efrain Ayala UW-Oshkosh
2015 1 Chris Hansen Hudson
  2 Joe Schwabe Stratford
  3 Michael Pernsteiner Eau Claire North
  4 Justin Lancaster Freedom
  5 Bob Empey/Dan Spilde Stoughton
  6 Kenneth Reynolds Elkhorn
  7 Ed Kurth Pewaukee
  8 Mike DeRoehn UW Platteville
2016 1 Chris Hansen Hudson
  2 Joe Schwabe Stratford
  3 Mark Matzek/Adam Sheley Ellsworth
  4 Jeff Matczak Kaukauna
  5 Bob Empey/Dan Spilde Stoughton
  6 John Wierzbicki Mukwonago
  7 Darrell Roecker Wisconsin Lutheran
  8 Dillon Bera Lakeland College
2017 1 Scott Marko Amery
  2 Joe Schwabe Stratford
  3 Pete Petersen/Ernie Brodsky Melrose-Mindoro/GET
  4 Jeff Matczak Kaukauna
  5 Bob Empey and Dan Spilde Stoughton
  6 Chris Graziano  Slinger
  7 Jim McMahon Menomonee Falls
  8 Tim Fader UWEC
2018 1 Dan Clark St Croix Falls
  2 Joe Schwabe Stratford
  3 Jason Lulloff Holmen
  4 Chas Treml Luxemburg Casco
  5 Bob Empey and Dan Spilde Stoughton
  6 Chris Graziano Slinger
  7 Tom Dineen/Randy Ferrell Marquette HS/Nathan Hale
  8 Ben Chapman Lakeland