skip navigation

2002 WIAA State Champions

103 Pounds
1- Josh Crass (41-0) Medford Area won by fall over Jeremy Luckey (37-9) Wausau West 1:34
2- Zach Hagar (41-2) Tomahawk decisioned Eric Metzler (42-1) Luxemburg-Casco 2-2(2OT)
3- Adam Delander (34-4) Saint Croix Central won by fall over Lee Lohrentz (40-4) Bonduel 5:31

112 Pounds
1- Jordan Crass (41-0) Medford Area decisioned Collin Cudd (36-3) River Falls 9-5
2- Kelly Bires (34-8) Mauston decisioned Adam Pashouwer (38-2) Seymour 5-3
3- Jesse Mata (29-4) Tri-County (Plainfield) decisioned Tim Miller (28-10) Glenwood City 11-3

119 Pounds
1- Josh Wagner (21-0) Milton won by fall over Trent Brooks (28-10) Sparta 2:26
2- Willy Holst (37-1) Prescott decisioned Brian Bowe (40-1) Campbellsport 8-0
3- Josh Miller (41-3) Arcadia decisioned Mike Elsbury (36-3) Catholic Cent. (Burl.) 4-1

125 Pounds
1- Travis Tritz (41-1) Wis. Rapids Lincoln decisioned Joey Potter (41-1) Slinger 13-6
2- Justin Schmidt (39-3) Campbellsport decisioned Ben Selsing (38-4) Berlin 7-5
3- Scott Schramm (39-0) Crivitz decisioned Luke Waning (40-2) Ozaukee 6-3

130 Pounds
1- Traenor Spencer (38-1) Baraboo decisioned Jerry Wanty (34-6) Waupaca 10-0
2- Brett Myers (33-5) Altoona/Fall Creek decisioned Josh Chelf (42-1) Tomahawk 6-5
3- Zach Chambers (45-2) Mineral Point decisioned Scott Dorn (41-2) Arcadia 10-2

135 Pounds
1- Justin Blumenthal (40-1) Stoughton decisioned Jeff Canella (40-1) Wilmot Union 17-12
2- Jerad Erlandson (34-3) Ellsworth decisioned Mitch Collins (34-8) Richland Center 7-0
3- Cole Wunnicke (37-0) Ithaca decisioned Nate Chambers (34-4) Mineral Point 19-7

140 Pounds
1- Ross Needham (40-0) Marshfield decisioned Brad Becker (39-2) Hartford Union 6-5
2- Jake Donar (37-2) Cuba City/Southwestern decisioned Tom Mann (38-1) Kiel 10-5
3- Josh Mester (43-4) Mineral Point won by tech. fall over Chase Gudis (37-3) Bruce 5:10

145 Pounds
1- Joe Henning (39-0) Chippewa Falls decisioned Kyle Becker (34-5) Hartford Union 11-1
2- Matt Pell (40-1) Luxemburg-Casco won by fall over Zach Menne (34-8) Richland Center :42
3- Tyler Turner (37-1) Spring Valley decisioned Justin Rice (36-3) Catholic Cent. (Burl.) 11-5

152 Pounds
1- Tate Wheeler (39-2) Neenah decisioned Eddie Blumenthal (28-3) Stoughton 6-2
2- Adam Dorner (42-3) Luxemburg-Casco decisioned Shane Gustin-Miller (22-3) Wautoma 6-3
3- Eric Verbeten (39-3) Wrightstown decisioned Jon Jenneman (34-5) Cornell 6-5

160 Pounds
1- AJ Morgan (37-1) Hamilton (Sussex) decisioned Nick Johnson (35-8) Bay Port 9-5
2- Zach Hampton (39-1) Lancaster decisioned Tim Rowe (38-4) Campbellsport 6-4
3- Kenneth Byl (35-2) North Crawford won by fall over Mike Zehel (31-5) Oostburg 2:55

171 Pounds
1- Trevor Howard (40-0) Menomonie decisioned Luke Griffiths (40-3) West Allis Central 6-3
2- Jason Lulloff (35-1) Kiel decisioned Chris Kratz (39-2) Oconto Falls 8-6
3- Brandon Wanless (36-3) Ithaca decisioned Tim Winker (32-8) Ozaukee 15-4

189 Pounds
1- Grant Peissig (40-1) Menomonie decisioned Tim McCarthy (38-3) Neenah 4-1
2- Kelby Mack (39-1) Lodi won by fall over Brian Kienbaum (37-1) Kiel 2:35
3- Matt Bauman (44-0) Stratford decisioned Andrew Neumann (34-3) Somerset 6-5

275 Pounds
1- Kent Anderson (42-0) Wis. Rapids Lincoln decisioned Katon Bethay (41-4) Milton 5-0
2- Cole Konrad (39-1) Freedom decisioned Joel Wipperfurth (36-7) Lodi 3-1
3- Josh Nowak (39-3) Coleman decisioned Matt Schriener (35-2) Mondovi 3-1 OT

Team

2002 WIAA Team Wrestling State Championships
Friday-Saturday, March 1-2
West Allis High School

Division 1 Finals

Saturday, March 2
Milton 25, Wisconsin Rapids Lincoln 21
130-Nick Conklin (M) dec. over Kody Ashbeck (WR), 3-3 (TB)
135-Kraig Squires (M) dec. over Neil Fulton (WR), 11-5
140-Tim Johnson (M) dec. over Jake Akkerman (WR), 5-3
145-Brandon Getchel (M) dec. over Tyler Mancl (WR), 4-2
152-Dustin Fox (M) major dec. over Chris Freiman (WR), 14-2
160-Brett Barless (M) dec. over Preston Smith (WR), 3-0
171-Matt Bright (M) dec. over Andrew Grimm (WR), 6-0
189-Nick Wendt (M) dec. over Kelly Anderson (WR), 5-0
275-Kent Anderson (WR) dec. over Katon Bethay (M), 8-6
103-Matt Redepenning (WR) major dec. over Robert Zirkel (M), 14-5
112-Nikk Leggett (WR) dec. over Aaron Duoss (M), 12-10
119-Jack Coates (WR) won by forfeit
125-Travis Tritz (WR) tech. fall over Josh Wagner (M), 19-4
Wisconsin Rapids Lincoln 46, Monroe 15
Milton 34, Marshfield 23
Monroe 30, Franklin 15
Wisconsin Rapids Lincoln 37, La Crosse Central 13
Marshfield 40, Kaukauna 11
Milton 48, Waukesha South 19

Division 2 Finals

Saturday, March 2
Luxemburg-Casco 34, Lodi 18
130-Adam Depeau (LC) dec. over John Brokish (L), 6-4
135-Travis Bouchonville (LC) dec. over Jeff Karls (L), 8-4
140-Jason Viola (L) dec. over Jeff Loritz (LC), 8-3
145-Matt Pell (LC ) fall over Dan Martin (L), 1:46
152-Adam Dorner (LC) dec. over Joe Karls (L), 13-6
160-Greg Metzler (LC) dec. over Brandon Wipperfurth (L), 8-6
171-Dan Shefchik (LC) dec. over Mike Ramsden (L), 11-4
189-Kelby Mack (L) fall over Tyler Jandrin (LC), 1:22
275-Joel Wipperfurth (L) fall over Jacob Schoenebeck (LC), 1:32
103-Eric Metzler (LC) major dec. over Nick Ziegler (L), 15-4
112-Steve Enderby (LC) dec. over Matt Niesen (L), 6-0
119-Eric Enderby (LC) fall over Cole Bartholomew (L), 3:24
125-Alex Haupt (L) dec. over Zac Enderby (LC), 8-3
Luxemburg-Casco 48, Stanley-Boyd 15
Lodi 37, Campbellsport 23

Division 3 Finals

Saturday, March 2
Mineral Point 33, Stratford 18
130-Zach Chambers (MP) fall over Jon Zuelke (S), 1:37
135-Nate Chambers (MP) dec. over Derek Jochimsen (S), 3-0
140-Shawn Kitchner (S) dec. over Brett Lawinger (MP), 8-2 
145-Josh Mester (MP) fall over Joey Drexler (S), 5:17 
152-Jamie Palzkill (MP) dec. over Jesse Blum (S), 7-0 
160-Matt Gevelinger (MP) dec. over Tony Balz (S), 6-1 
171-James Eisle (MP) dec. over Dustin Skaya (S), 10-5 
189-Matt Bauman (S) fall over Tyler Terrill (MP), 5:22 
275-Lance Erwin (S) dec. over Brandon Wilson (MP), 8-3 
103-Eli Rolli (MP) dec. over Josh Karl (S), 15-9 
112-Elliot Trubee (S) dec. over Cory Sokol (MP), 7-6 
119-Kolbi McReynolds (MP) fall over Adam Knoll (S), 1:08 
125-Kyle Jochimsen (S) dec. over Justin Sokol (MP), 4-0 
Stratford 37, Cadott 25
Mineral Point 31, Wrightstown 25

You could win VIP tickets to the 2022 Premier League Mornings Live Fan Fest in Philly!HOW TO ENTER