skip navigation

WIAA Districts

Listing of WWCA District Member Schools (as per WIAA)

District 1 – Northwest (63 schools) – 
Amery 
Ashland 
Baldwin-Woodville 
Barron 
Bayfield 
Birchwood 
Bloomer 
Boyceville 
Bruce 
Butternut 
Cadott 
Cameron 
Chequamegon (Park Falls) 
Chetek-Weyerhaeuser 
Clayton 
Clear Lake 
Colfax 
Cornell 
Cumberland 
Drummond 
Flambeau (Tony) 
Frederic 
Gilman 
Glenwood City 
Grantsburg 
Hayward 
Hudson 
Hurley 
Lac Courte Oreilles (Hayward) 
Ladysmith 
Lake Holcombe 
Lakeland (Minocqua) 
Luck 
Medford Area 
Mellen 
Mercer 
New Auburn 
New Richmond 
Northwestern (Maple) 
Northwood (Minong) 
Osceola 
Owen-Withee 
Phillips 
Prairie Farm 
Prentice 
Rice Lake 
Saint Croix Central (Hammond) 
Saint Croix Falls 
Shell Lake 
Siren 
Solon Springs 
Somerset 
South Shore (Port Wing) 
Spooner 
Spring Valley 
Stanley-Boyd 
Superior 
Thorp 
Turtle Lake 
Unity (Balsam Lake) 
Washburn 
Webster 
Winter

District 2 – Northeast (68 schools) – 
Abbotsford 
Almond-Bancroft 
Amherst Antigo 
Assumption (Wisconsin Rapids) 
Athens 
Auburndale 
Bonduel 
Bowler 
Colby 
Coleman 
Columbus Catholic (Marshfield) 
Crandon 
Crivitz 
D.C. Everest (Schofield) 
Edgar 
Elcho 
Florence 
Gillett 
Goodman
Granton 
Gresham Community 
Iola-Scandinavia 
Laona 
Lena 
Lincoln Hills (Irma) 
Manawa Marathon Marion 
Marshfield 
Menominee Indian (Keshena) 
Merrill 
Mosinee 
Nekoosa 
Newman Catholic (Wausau) 
Niagara 
Northland Lutheran (Mosinee) 
Northland Pines (Eagle River) 
Oconto 
Oconto Falls 
Pacelli (Stevens Point) 
Pembine 
Peshtigo 
Phelps 
Pittsville 
Port Edwards 
Rhinelander 
Rib Lake 
Rosholt 
Saint Thomas Aquinas Academy (Marinette) 
Shiocton 
Spencer 
Stevens Point 
Stratford 
Suring 
Three Lakes 
Tigerton 
Tomahawk 
Tri-County (Plainfield) 
Wabeno Area 
Wausau East 
Wausau West 
Wausaukee 
White Lake 
Wild Rose 
Wisconsin Rapids Lincoln 
Wisconsin Valley Lutheran (Mosinee) 
Wittenberg-Birnamwood

District 3 – West Central (67 schools) – 
Adams-Friendship 
Alma 
Altoona 
Aquinas (La Crosse) 
Arcadia 
Augusta 
Bangor 
Baraboo 
Black River Falls 
Blair-Taylor 
Brookwood (Ontario) 
Cashton 
Chippewa Falls 
Cochrane-Fountain City 
Cornerstone Christian Academy (Viroqua) 
Coulee Christian (West Salem) 
De Soto 
Durand 
Eau Claire Immanuel Lutheran 
Eau Claire Memorial 
Eau Claire North 
Eleva-Strum 
Elk Mound 
Ellsworth 
Elmwood 
Fall Creek 
Gale-Ettrick-Trempealeau (Galesville) 
Gilmanton 
Greenwood 
Hillsboro 
Holmen 
Independence 
Kickapoo (Viola) 
La Crosse Central 
La Crosse Logan 
La Farge 
Lincoln (Alma Center) 
Loyal 
Luther (Onalaska) 
Mauston 
McDonell Central (Chippewa Falls) 
Melrose-Mindoro 
Menomonie 
Mondovi 
Necedah
Neillsville 
New Lisbon 
Onalaska 
Osseo-Fairchild 
Pepin 
Plum City
Prescott 
Providence Academy (La Crosse) 
Reedsburg Area 
Regis (Eau Claire) 
River Falls 
Royall (Elroy) 
Sparta 
Tomah 
Viroqua 
West Salem 
Westby 
Weston (Cazenovia) 
Whitehall 
Wisconsin Dells 
Wonewoc-Center 
Youth Initiative (Viroqua)

District 4 – East Central (82 schools) – 
Algoma Appleton East 
Appleton North 
Appleton West 
Ashwaubenon (Green Bay) 
Bay Port (Green Bay) 
Berlin Brillion 
Cedar Grove-Belgium 
Chilton 
Clintonville 
De Pere 
Denmark 
Elkhart Lake-Glenbeulah 
Faith Christian Academy (Wautoma) 
Fond du Lac 
Fox Valley Lutheran (Appleton) 
Freedom Gibraltar (Fish Creek) 
Green Bay East 
Green Bay N.E.W. Lutheran 
Green Bay Preble 
Green Bay Southwest 
Green Bay West 
Hilbert 
Hortonville 
Howards Grove 
Kaukauna 
Kewaunee 
Kiel 
Kimberly 
Kohler 
Little Chute 
Lourdes Academy (Oshkosh) 
Luxemburg-Casco 
Manitowoc Lincoln 
Manitowoc Lutheran 
Marinette 
Menasha 
Mishicot 
Neenah 
New Holstein 
New London 
Notre Dame de la Baie Academy (Green Bay) 
Omro Oneida Nation 
Oostburg 
Oshkosh North 
Oshkosh West 
Ozaukee (Fredonia) 
Plymouth 
Pulaski 
Random Lake 
Reedsville 
Ripon 
Roncalli (Manitowoc) 
Saint Lawrence Seminary (Mount Calvary) 
Saint Mary Catholic (Neenah) 
Saint Mary’s Springs Academy (Fond du Lac) 
Sevastopol (Sturgeon Bay) 
Seymour 
Shawano Community 
Sheboygan Area Lutheran 
Sheboygan County Christian 
Sheboygan Falls 
Sheboygan North 
Sheboygan South 
Southern Door (Brussels) 
Stockbridge 
Sturgeon Bay 
Two Rivers 
Valders 
Valley Christian (Oshkosh) 
Washington Island 
Waupaca Wautoma 
West De Pere 
Weyauwega-Fremont 
Winneconne 
Wolf River Lutheran (Cecil) 
Wrightstown 
Xavier (Appleton)

District 5 – Southwest (65 schools) – 
Abundant Life Christian (Madison) 
Albany 
Argyle 
Barneveld 
Belleville 
Belmont 
Beloit Memorial 
Benton 
Black Hawk (South Wayne) 
Boscobel 
Brodhead 
Cassville 
Cuba City 
Darlington 
DeForest 
Dodgeville 
Edgewood High School of the Sacred Heart (Madison) 
Evansville 
Fennimore 
Highland 
Iowa-Grant (Livingston) 
Ithaca (Richland Center) 
Janesville Craig 
Janesville Parker 
Juda 
Lancaster 
Lodi 
Madison Country Day (Waunakee) 
Madison East 
Madison La Follette 
Madison Memorial 
Madison West 
McFarland Middleton 
Mineral Point 
Monona Grove 
Monroe Monticello 
Mount Horeb 
New Glarus 
North Crawford (Soldiers Grove) 
Oregon Parkview (Orfordville) 
Pecatonica (Blanchardville) 
Platteville 
Portage 
Potosi 
Prairie du Chien 
Richland Center 
River Ridge (Patch Grove) 
River Valley (Spring Green) 
Riverdale (Muscoda) 
Saint Ambrose Academy (Madison) 
Sauk Prairie (Prairie du Sac)
 Seneca 
Shullsburg 
Southwestern (Hazel Green) 
Stoughton 
Sun Prairie 
Turner (Beloit) 
Verona Area 
Waunakee 
Wauzeka-Steuben 
Wisconsin Heights (Mazomanie) 
Wisconsin School for the Blind and Visually Impaired (Janesville)

District 6 – South Central (71 schools) – 
Arrowhead (Hartland) 
Badger (Lake Geneva) 
Beaver Dam 
Big Foot (Walworth) 
Burlington 
Cambria-Friesland 
Cambridge 
Campbellsport 
Catholic Central (Burlington) 
Central Wisconsin Christian (Waupun) 
Clinton 
Columbus 
Deerfield 
Delavan-Darien 
Dodgeland (Juneau) 
East Troy 
Edgerton 
Elkhorn Area 
Faith Christian (Williams Bay) 
Fall River 
Fort Atkinson 
Green Lake 
Hartford Union 
Horicon 
Hustisford 
Jefferson 
Johnson Creek 
Kettle Moraine (Wales) 
Kettle Moraine Lutheran (Jackson) 
Kewaskum 
Laconia (Rosendale) 
Lake Country Lutheran (Hartland) 
Lake Mills 
Lakeside Lutheran (Lake Mills) 
Living Word Lutheran (Jackson) 
Lomira 
Markesan 
Marshall 
Mayville 
Milton 
Montello 
Mukwonago 
Norris (Mukwonago) 
North Fond du Lac 
Oakfield 
Oconomowoc 
Palmyra-Eagle
 Pardeeville 
Poynette 
Princeton 
Randolph 
Rio 
Slinger 
St. John’s Northwestern Military Academy (Delafield) 
Union Grove 
University Lake School (Hartland) 
Waterford 
Waterloo 
Watertown 
Watertown Luther Prep 
Waupun 
Wayland Academy (Beaver Dam) 
West Bend East 
West Bend West 
Westfield Area (Westfield) 
Westosha Central (Salem) 
Whitewater 
Williams Bay 
Wilmot Union 
Winnebago Lutheran Academy (Fond du Lac) 
Wisconsin School for the Deaf (Delavan)

District 7 – Southeast (93 schools) – 
Atlas Preparatory Academy (Milwaukee) 
Brookfield Academy 
Brookfield Central 
Brookfield East 
Brown Deer 
Carmen Northwest (Milwaukee) 
Carmen South (Milwaukee) 
Catholic Memorial (Waukesha) 
Cedarburg 
Cudahy 
Destiny (Milwaukee) 
Divine Savior Holy Angels (Milwaukee) 
Dominican (Whitefish Bay) 
Eastbrook Academy (Milwaukee) 
Franklin 
Germantown 
Grafton 
Greendale 
Greenfield 
Hamilton (Sussex) 
Heritage Christian (Milwaukee) 
Hmong American Peace Academy (Milwaukee) 
Homestead (Mequon) 
Hope Christian (Milwaukee) 
Kenosha Bradford 
Kenosha Christian Life 
Kenosha Indian Trail High School and Academy 
Kenosha Reuther 
Kenosha St. Joseph Catholic Academy 
Kenosha Tremper 
Marquette University (Milwaukee) 
Martin Luther (Greendale) 
Menomonee Falls Messmer (Milwaukee) 
Milwaukee Academy of Science 
Milwaukee Arts 
Milwaukee Bay View 
Milwaukee Bradley Technical 
Milwaukee Career & Technical Education 
Milwaukee Collegiate Academy 
Milwaukee Hamilton 
Milwaukee Juneau Complex 
Milwaukee King Milwaukee Lutheran 
Milwaukee Madison Academic Campus 
Milwaukee North 
Milwaukee Pulaski 
Milwaukee Riverside University 
Milwaukee Ronald W Reagan College Prep 
Milwaukee Samuel Morse.Marshall 
Milwaukee School of Languages 
Milwaukee South 
Milwaukee Vincent 
Milwaukee Washington 
Milwaukee Wisconsin Conservatory of Lifelong Learning 
Muskego 
New Berlin Eisenhower 
New Berlin West 
Nicolet (Glendale) 
Oak Creek 
Pewaukee 
Pius XI Catholic (Milwaukee) 
Port Washington 
Racine Case 
Racine Horlick 
Racine Lutheran 
Racine Park 
Racine Saint Catherine’s 
Saint Anthony (Milwaukee) 
Saint Francis 
Saint Joan Antida (Milwaukee) 
Saint Thomas More (Milwaukee) 
Salam (Milwaukee) 
Shoreland Lutheran (Somers) 
Shorewood South Milwaukee 
Tenor (Milwaukee) 
The Prairie School (Racine) 
Trinity Academy (Pewaukee) 
Universal Academy for the College Bound (Milwaukee) 
University School of Milwaukee 
Veritas (Milwaukee) 
Waukesha North 
Waukesha South 
Waukesha West 
Wauwatosa East 
Wauwatosa West 
West Allis Central 
West Allis Nathan Hale 
Whitefish Bay Whitnall (Greenfield) 
Wisconsin Lutheran (Milwaukee) 
Young Coggs Preparatory (Milwaukee)


District 1 – Northwest (63 schools) – Amery, Ashland, Baldwin-Woodville, Barron, Bayfield, Birchwood, Bloomer, Boyceville, Bruce, Butternut, Cadott, Cameron, Chequamegon (Park Falls), Chetek-Weyerhaeuser, Clayton, Clear Lake, Colfax, Cornell, Cumberland, Drummond, Flambeau (Tony), Frederic, Gilman, Glenwood City, Grantsburg, Hayward, Hudson, Hurley, Lac Courte Oreilles (Hayward), Ladysmith, Lake Holcombe, Lakeland (Minocqua), Luck, Medford Area, Mellen, Mercer, New Auburn, New Richmond, Northwestern (Maple), Northwood (Minong), Osceola, Owen-Withee, Phillips, Prairie Farm, Prentice, Rice Lake, Saint Croix Central (Hammond), Saint Croix Falls, Shell Lake, Siren, Solon Springs, Somerset, South Shore (Port Wing), Spooner, Spring Valley, Stanley-Boyd, Superior, Thorp, Turtle Lake, Unity (Balsam Lake), Washburn, Webster, Winter.

District 2 – Northeast (68 schools) – Abbotsford, Almond-Bancroft, Amherst, Antigo, Assumption (Wisconsin Rapids), Athens, Auburndale, Bonduel, Bowler, Colby, Coleman, Columbus Catholic (Marshfield), Crandon, Crivitz, D.C. Everest (Schofield), Edgar, Elcho, Florence, Gillett, Goodman, Granton, Gresham Community, Iola-Scandinavia, Laona, Lena, Lincoln Hills (Irma), Manawa, Marathon, Marion, Marshfield, Menominee Indian (Keshena), Merrill, Mosinee, Nekoosa, Newman Catholic (Wausau), Niagara, Northland Lutheran (Mosinee), Northland Pines (Eagle River), Oconto, Oconto Falls, Pacelli (Stevens Point), Pembine, Peshtigo, Phelps, Pittsville, Port Edwards, Rhinelander, Rib Lake, Rosholt, Saint Thomas Aquinas Academy (Marinette), Shiocton, Spencer, Stevens Point, Stratford, Suring, Three Lakes, Tigerton, Tomahawk, Tri-County (Plainfield), Wabeno Area, Wausau East, Wausau West, Wausaukee, White Lake, Wild Rose, Wisconsin Rapids Lincoln, Wisconsin Valley Lutheran (Mosinee), Wittenberg-Birnamwood.

District 3 – West Central (67 schools) – Adams-Friendship, Alma, Altoona, Aquinas (La Crosse), Arcadia, Augusta, Bangor, Baraboo, Black River Falls, Blair-Taylor, Brookwood (Ontario), Cashton, Chippewa Falls, Cochrane-Fountain City, Cornerstone Christian Academy (Viroqua), Coulee Christian (West Salem), De Soto, Durand, Eau Claire Immanuel Lutheran, Eau Claire Memorial, Eau Claire North, Eleva-Strum, Elk Mound, Ellsworth, Elmwood, Fall Creek, Gale-Ettrick-Trempealeau (Galesville), Gilmanton, Greenwood, Hillsboro, Holmen, Independence, Kickapoo (Viola), La Crosse Central, La Crosse Logan, La Farge, Lincoln (Alma Center), Loyal, Luther (Onalaska), Mauston, McDonell Central (Chippewa Falls), Melrose-Mindoro, Menomonie, Mondovi, NecedahNeillsville, New Lisbon, Onalaska, Osseo-Fairchild, Pepin, Plum City, Prescott, Providence Academy (La Crosse), Reedsburg Area, Regis (Eau Claire), River Falls, Royall (Elroy), Sparta, Tomah, Viroqua, West Salem, Westby, Weston (Cazenovia), Whitehall, Wisconsin Dells, Wonewoc-Center, Youth Initiative (Viroqua).

District 4 – East Central (82 schools) – Algoma, Appleton East, Appleton North, Appleton West, Ashwaubenon (Green Bay), Bay Port (Green Bay), Berlin, Brillion, Cedar Grove-Belgium, Chilton, Clintonville, De Pere, Denmark, Elkhart Lake-Glenbeulah, Faith Christian Academy (Wautoma), Fond du Lac, Fox Valley Lutheran (Appleton), Freedom, Gibraltar (Fish Creek), Green Bay East, Green Bay N.E.W. Lutheran, Green Bay Preble, Green Bay Southwest, Green Bay West, Hilbert, Hortonville, Howards Grove, Kaukauna, Kewaunee, Kiel, Kimberly, Kohler, Little Chute, Lourdes Academy (Oshkosh), Luxemburg-Casco, Manitowoc Lincoln, Manitowoc Lutheran, Marinette, Menasha, Mishicot, Neenah, New Holstein, New London, Notre Dame de la Baie Academy (Green Bay), Omro, Oneida Nation, Oostburg, Oshkosh North, Oshkosh West, Ozaukee (Fredonia), Plymouth, Pulaski, Random Lake, Reedsville, Ripon, Roncalli (Manitowoc), Saint Lawrence Seminary (Mount Calvary), Saint Mary Catholic (Neenah), Saint Mary’s Springs Academy (Fond du Lac), Sevastopol (Sturgeon Bay), Seymour, Shawano Community, Sheboygan Area Lutheran, Sheboygan County Christian, Sheboygan Falls, Sheboygan North, Sheboygan South, Southern Door (Brussels), Stockbridge, Sturgeon Bay, Two Rivers, Valders, Valley Christian (Oshkosh), Washington Island, Waupaca, Wautoma, West De Pere, Weyauwega-Fremont, Winneconne, Wolf River Lutheran (Cecil), Wrightstown, Xavier (Appleton).

District 5 – Southwest (65 schools) – Abundant Life Christian (Madison), Albany, Argyle, Barneveld, Belleville, Belmont, Beloit Memorial, Benton, Black Hawk (South Wayne), Boscobel, Brodhead, Cassville, Cuba City, Darlington, DeForest, Dodgeville, Edgewood High School of the Sacred Heart (Madison), Evansville, Fennimore, Highland, Iowa-Grant (Livingston), Ithaca (Richland Center), Janesville Craig, Janesville Parker, Juda, Lancaster, Lodi, Madison Country Day (Waunakee), Madison East, Madison La Follette, Madison Memorial, Madison West, McFarland, Middleton, Mineral Point, Monona Grove, Monroe, Monticello, Mount Horeb, New Glarus, North Crawford (Soldiers Grove), Oregon, Parkview (Orfordville), Pecatonica (Blanchardville), Platteville, Portage, Potosi, Prairie du Chien, Richland Center, River Ridge (Patch Grove), River Valley (Spring Green), Riverdale (Muscoda), Saint Ambrose Academy (Madison), Sauk Prairie (Prairie du Sac), Seneca, Shullsburg, Southwestern (Hazel Green), Stoughton, Sun Prairie, Turner (Beloit), Verona Area, Waunakee, Wauzeka-Steuben, Wisconsin Heights (Mazomanie), Wisconsin School for the Blind and Visually Impaired (Janesville).

District 6 – South Central (71 schools) – Arrowhead (Hartland), Badger (Lake Geneva), Beaver Dam, Big Foot (Walworth), Burlington, Cambria-Friesland, Cambridge, Campbellsport, Catholic Central (Burlington), Central Wisconsin Christian (Waupun), Clinton, Columbus, Deerfield, Delavan-Darien, Dodgeland (Juneau), East Troy, Edgerton, Elkhorn Area, Faith Christian (Williams Bay), Fall River, Fort Atkinson, Green Lake, Hartford Union, Horicon, Hustisford, Jefferson, Johnson Creek, Kettle Moraine (Wales), Kettle Moraine Lutheran (Jackson), Kewaskum, Laconia (Rosendale), Lake Country Lutheran (Hartland), Lake Mills, Lakeside Lutheran (Lake Mills), Living Word Lutheran (Jackson), Lomira, Markesan, Marshall, Mayville, Milton, Montello, Mukwonago, Norris (Mukwonago), North Fond du Lac, Oakfield, Oconomowoc, Palmyra-Eagle, Pardeeville, Poynette, Princeton, Randolph, Rio, Slinger, St. John’s Northwestern Military Academy (Delafield), Union Grove, University Lake School (Hartland), Waterford, Waterloo, Watertown, Watertown Luther Prep, Waupun, Wayland Academy (Beaver Dam), West Bend East, West Bend West, Westfield Area (Westfield), Westosha Central (Salem), Whitewater, Williams Bay, Wilmot Union, Winnebago Lutheran Academy (Fond du Lac), Wisconsin School for the Deaf (Delavan). 

District 7 – Southeast (93 schools) – Atlas Preparatory Academy (Milwaukee), Brookfield Academy, Brookfield Central, Brookfield East, Brown Deer, Carmen Northwest (Milwaukee), Carmen South (Milwaukee), Catholic Memorial (Waukesha), Cedarburg, Cudahy, Destiny (Milwaukee), Divine Savior Holy Angels (Milwaukee), Dominican (Whitefish Bay), Eastbrook Academy (Milwaukee), Franklin, Germantown, Grafton, Greendale, Greenfield, Hamilton (Sussex), Heritage Christian (Milwaukee), Hmong American Peace Academy (Milwaukee), Homestead (Mequon), Hope Christian (Milwaukee), Kenosha Bradford, Kenosha Christian Life, Kenosha Indian Trail High School and Academy, Kenosha Reuther, Kenosha St. Joseph Catholic Academy, Kenosha Tremper, Marquette University (Milwaukee), Martin Luther (Greendale), Menomonee Falls, Messmer (Milwaukee), Milwaukee Academy of Science, Milwaukee Arts, Milwaukee Bay View, Milwaukee Bradley Technical, Milwaukee Career & Technical Education, Milwaukee Collegiate Academy, Milwaukee Hamilton, Milwaukee Juneau Complex, Milwaukee King, Milwaukee Lutheran, Milwaukee Madison Academic Campus, Milwaukee North, Milwaukee Pulaski, Milwaukee Riverside University, Milwaukee Ronald W Reagan College Prep, Milwaukee Samuel Morse.Marshall, Milwaukee School of Languages, Milwaukee South, Milwaukee Vincent, Milwaukee Washington, Milwaukee Wis. Conservatory of Lifelong Learning, Muskego, New Berlin Eisenhower, New Berlin West, Nicolet (Glendale), Oak Creek, Pewaukee, Pius XI Catholic (Milwaukee), Port Washington, Racine Case, Racine Horlick, Racine Lutheran, Racine Park, Racine Saint Catherine’s, Saint Anthony (Milwaukee), Saint Francis, Saint Joan Antida (Milwaukee), Saint Thomas More (Milwaukee), Salam (Milwaukee), Shoreland Lutheran (Somers), Shorewood, South Milwaukee, Tenor (Milwaukee), The Prairie School (Racine), Trinity Academy (Pewaukee), Universal Academy for the College Bound (Milwaukee), University School of Milwaukee, Veritas (Milwaukee), Waukesha North, Waukesha South, Waukesha West, Wauwatosa East, Wauwatosa West, West Allis Central, West Allis Nathan Hale, Whitefish Bay, Whitnall (Greenfield), Wisconsin Lutheran (Milwaukee), Young Coggs Preparatory (Milwaukee).